Councils *

The Grand Council of Royal and Select Masters of Ontario

Councils

Signed in users can see more details for this page

Council /Location  Recorder/Scribe Assembly

Frontenac Council #26
District A

Masonic Temple
William & Arthur Streets.
Gananoque.

John Schaeffer
+1-613-353-7459
3rd Tuesdays 19:30
Jan, Feb, Mar,
Apr, Sep, Oct,
Nov

Gedeliah Council #16
District A

Masonic Temple
2140 Walkley Rd.
Ottawa.

Les Richardson
+1-613-824-5621
3rd Fridays 19:30
Mar, Apr, May,
Jun, Sep, Oct,
Nov

Hiram Council #24
District A

Masonic Temple
415 Rubidge St.
Peterborough.

Kevin S. Fudge
+1-905-983-9341
4th Mondays 19:30
Jan, Mar, Apr,
May, Sep, Oct

Zabud Council #15
District A

Masonic Temple
132 Foster Ave.
Belleville.

John Carter
+1-613-471-0585
4th Tuesday 19:30
Jan, Feb, Mar,
Apr, May, Sep,
Oct, Nov

Adoniram Council #2
District B

Masonic Temple
30 Elgin Street.
Thornhill.

Richard B. Allgood
+1-416-284-8919
3rd Thursdays 19:30
Feb, Mar, Apr,
May, Sep,
Oct - Field Day

Keystone Council #20
Etobicoke Lodge #17
District B

Masonic Temple
11 Thomas Street
Streetsville.

Howard Adams
+1-905-339-1413
1st Mondays 19:30
Feb, Mar, Apr,
Oct, Nov, Dec

ShealtieI Council #21
District B

Masonic Temple
229 Albert Street
Victoria Harbour.

Joseph Williamson
+1-905-713-5555
2nd Thursdays 20:00
Apr, May, Jun
Sep, Oct, Nov,

Shekinah Council #18
District B

Masonic Centre
1231 Goderich St.
Port Elgin.

Al Cowe
+1-519-832-9260
1st Fridays 20:00
Apr, May, Sep, Oct
1st Saturday in Jun

Conestoga Council #17
District C

Masonic Temple
440 Weber St., N.
Waterloo.

Steven J. MacDonald
+1-519-894-3051
3rd Mondays 19:30
Mar, Apr, Sep,
Oct, Nov

Huron Council #25
District C

Masonic Temple
15 Church Street
Stratford.

Stu Detenbeck
+1-519-884-0368
2nd Wednesdays 19:30
Mar, April, May, Oct, Nov

Pyramid Council #7
District C

Masonic Temple
23 Center Street
St Catharines

George B. Fairbairn
+1-905-397-5667
4th Saturday 9:30 am
Mar, Apr, Oct, Nov
 

Salem Council #9
District C

The Masonic Centre
4 Queen Street S.
Hamilton.

Robert E. Kerr
+1-905-945-0132
4th Mondays 19:30
Jan, Mar, May,
Sep, Nov

Babylon Council #11
District D

Masonic Temple
430 Riverview Dr.
Chatham.

Willard Barnes
+1-519-354-1339
4th Thursdays 20:00
Jan, Mar, Jun,
Sep, Nov

Enoch Council #10
District D

Masonic Temple
453 Dufferin Ave.
London.

Randy Hammond
+1-226-268-3856
1st Mondays 19:30
Feb, Apr, Jun,
Oct, Dec

Essex Council #12
District D

Masonic Temple
988 Quellette Ave.
Windsor.

James Chambers
+1-519-966-6864
4th Mondays 19:30
Jan, Mar, Apr,
May, Sep, Oct,
Nov

Nineveh Council #3
District D

Masonic Temple
42703 Fruit Ridge Line
Central Elgin. N5P 3S9

William Lang
+1-519-631-3101
2nd Mondays 19:30
Jan, Mar, May,
Sep, Nov

Riblah Council #6
District D

Masonic Temple
245 Essex St.
Sarnia.

Duncan Mann
+1-519-869-4391
3rd Tuesdays 19:30
Feb, Mar, Apr, May,
Oct, Nov

Alpha Council #23
District E

Masonic Temple
845 Regent St.
Sudbury.

Henry Handsley
+1-705-919-1861
4th Saturdays 13:00
Jan, Mar, Sep
2nd Saturday in May
3rd Saturday in Nov

Pawating Council #14
District E

Masonic Temple
378 Albert St., E.
Sault Ste. Marie.

Bryan Slingsby
+1-705-253-8563
3rd Thursdays 19:30
Feb, Apr, Nov
3rd Sat 14:00 in Sep

Zohar Council #19
District E

Masonic Temple
270 Red River Rd
Thunder Bay

Robert Slusar
+1-807-939-2995

2nd Saturdays 14:00
Jan, Mar, May
Sep, Nov